Přečteno - únor 2025
Krásný večer moji milí čtenáři. Konečně se hlásím s přečtenými knihami za měsíc únor. Dalo by se říci, že v únoru jsem četla stejně jako v lednu a na kontě mám opět 4 knihy. No, pojďme se na ně společně podívat.
První přečtenou knihou je Šach a Mat od Ali Hazelwood, která je Vám z mých článků pravděpodobně už známá. Po knize jsem sáhla z toho důvodu, že na rozdíl od ostatních knih autorky se neodehrává ve vědeckém prostředí, ale točí se okolo šachového světa.
Mallory je dívka, která se vzdala svého snu a nadání, aby se mohla starat o mladší sestry a nemocnou mámu. Dříve pro ni šachy byly celým životem, ale z určitých důvodů s nimi nechce mít už nic společného. Úplnou náhodou se však Mallory zúčastní jednoho dobročinného šachové turnaje a tam potká jeho - Nolana. Nolan je mistr světa a Mallory je jediná, která ho dokázala porazit.
Kniha se nečetla vůbec špatně a děj se odehrával v jiném prostředí, než u kterého jsme u autorky zvyklí. Přiznám se, že šachy mi vůbec neříkají, takže nedokážu posoudit reálnost příběhu. Postava Mallory mi ze začátku byla nesympatická a nedokázala jsem se ztotožnit s její povahou. Zato Nolan mi sedl mnohem více. Děj za mne osobně opět neměl žádnou extra velkou hloubku, ale kniha se četla dobře a navzdory relativně plytkému příběhu stránky ubíhali pod rukama. Co však musím opět ocenit je to, že autorka do knihy zasadila další společenské téma - nevhodné zacházení se ženami v rámci disciplíny, která patří převážně mužům.
Zároveň mi však trochu vadil i ten otevřený konec, jelikož otevřené konce opravdu moc nemusím. Kniha však neurazí, ani nenadchne.
V únoru jsem pustila do další knihy od Julie Caplin a tentokrát jsem si vybrala Čajovnu v Tokiu. Nadějná fotografka Fiona odjíždí na pobyt do Tokia, kde se má učit od významného japonského fotografa. Místo onoho fotografa na ni však čeká její bývalý učitel Gabe, do kterého byla Fiona kdysi zamilovaná. Pamatuje si ji vůbec? A jak na ni bude reagovat?
Jedná o se klasickou knihu od Caplinové, která zahrnuje trable s muži a romantickou zápletku. Děj hezky ubíhal a kniha se dobře četla. Já osobně jsem na knize dosti ocenila Tokio a Japonsko celkově. Líbilo se mi, že autorka se čtenářům snažila přiblížit japonskou kulturu. Opět se jednalo o velmi příjemné oddechové čtení, a oproti Chatě ve Švýcarsku se mi Čajovna v Tokiu líbila mnohem více.
Po delší době jsem se rozhodla sáhnout po knize ze světa mého milovaného Star Treku. Knižní přepis Nemesis od J.M. Dillarda jsem sháněla opravdu dlouho a nikde se mi ho nedařilo sehnat. No a čirou náhodou se mi to poštěstilo. Nemesis jsem ve filmové podobě měla velký problém dokoukat a tak jsem se rozhodla dát jí šanci knižně.
V knize se opět setkáváme s posádkou Enterprise, která se vydává řešit konflikt mezi Romulany a Remany. Při svém bádání posádka objeví nejen dalšího androida podobného komandéru Datovi, ale zjistí, že vůdcem Rémanů je klon kapitána Picarda. Nejen posádce, ale i celé galaxii hrozí velké nebezpečí.
Musím říct, že díky knižní podobě Nemesis jsem konečně pochopila o čem příběh je. Říkám si, že příběh má skvělý námět, ale filmové zpracování se bohužel vůbec nepovedlo a celý příběh byl doslova pohřben..... Jsem však ráda, že jsem si Nemesis mohla přečíst alespoň knižně.
Poslední přečtenou knihou za únor je Dokonalá manželka od J.P. Delaneye. Abbie se probudí v nemocnici a neví, co se stalo. Vedle postele sedí její manžel Tim a líčí jí, že před pěti lety měla ošklivou nehodu. Abbie byla díky pokroku vědy přivedena zpět k životu jako robot, protože pro Tima byla dokonalou manželkou, kterou postrádá. Líčí ji, jak byl jejich společný život růžový a co všechno spolu dokázali. Ale bylo tomu opravdu a tak? A byla smrt Abbie opravdu nehoda ?
Po knize jsem sáhla jelikož jsem již četla další Delaneyovu knihu Ta přede mnou a líbil se mi jeho styl psaní. Dokonalá manželka se také četla dobře, i když ze začátku bylo trochu náročnější se orientovat, z čí pohledu se děj právě odehrává. Střídaly se kapitoly z pohledu robotické verze Abbie s kapitolami, které popisovali události před její smrtí.
Autor také otevřel téma autismu, protože syn Abbie a Tima, Danny, trpěl těžkou formou autismu. Zápletka nebyla vůbec špatná a kniha ve mne svým námětem vzbuzovala určitou zvědavost ohledně robotických forem života a umělé inteligence celkově.
A to by bylo pro dnešek vše. Jaké knihy jste přečetli za únor vy? Můžete mi dát vědět do komentářů :)
Klárka
Odkazy
Šach a mat - Ali Hazelwood | Databáze knih
Čajovna v Tokiu - Julie Caplin | Databáze knih
Ahoj Klárko, zajímavý výběr knih. Četla jsem Dokonalou manželku, která se mi taky moc líbila. Autora jsem si oblíbila - mám od něj v knihovně všechno, co zatím vyšlo a doufám, že ještě něco vyjde. 🙂
OdpovědětVymazatJelikož jsem v únoru ležela s chřipkou, přečetla jsem - vlastně dočítám knihu Tichá noc Hercula Poirota. Doufám, že do konce příštího týdne stihnu napsat článek, protože mám knížku ještě vánočně vyfocenou a spolu s ní ještě jednu, což je teď, s blížícím se jarem, asi trochu hloupé. No, asi budu s Vánocemi strašit, ale co už. 🙂
Měj se hezky.
Ahoj Niky, moc děkuji za komentář 🙂 Od autora Dokonalé manželky si moc ráda přečtu i další knížky. A moc se těším na Tvůj článek 🙂
Vymazat